Meyankökü

Mobile Header Lakritz

Genel

Meyankökü - meyan kökündeki siyah altın

Meyan suyunun da elde edildiği popüler meyan veya meyan kökünün tarihi, birkaç bin yıl geçmişe dayanır.  Ancak, bizim bugün tatlı, baharatlı ve tatlı-tuzlu olarak tükettiğimiz ürün, 18. yüzyıla kadar özellikle ilaç olarak kullanılmaktaydı.  Meyan özellikle soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıklarına karşı kullanılmıştır.  Geleneksel Çin bitki kitaplarında meyandan söz edilir ve hatta Mısır papirüslerinde ve Tutankhamun’un mezarında (MÖ 1347-1339) bile meyanın bulunduğu söylenir.

Askeri Erzak Olarak Meyan

Aristo'nun öğrencisi ve botaniğin kurucusu olan Theophrastus (M.Ö. 369-285), meyan kökünün susuzluğu giderici özelliğini keşfetmiştir. Büyük İskender'in (M.Ö. 356-323) orduları uzun seferlerinde, susuzluklarını, meyan kökü sayesinde atlatmışlardır.  Hatta daha sonra, Roma ordularında, meyan kökü günlük besinlerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Fransız ve Türk birlikleri 1. Dünya savaşında bile savaş erzakları arasında meyan bulundurmuşlardır.

Şifa ürününden tüketim ürününe

Eski Yunanlılar ve Romalılar arasında birçok doktor meyan kökünü öksürük, soğuk algınlığı ve nezleye (mukoza zarının iltihabı) karşı bir çare olarak göstermiştir.  Orta çağlarda, meyan kökünün sihirli güçleri ve mucizevi şifa özellikleri olduğu bile ileri sürülmüştür.  Rönesans döneminde meyan kökü "tatlı bir ilaç” olarak popüler bile olmuştur. 17. yüzyıldan kalma bir botanik referans kitabında, meyan kökü bitkisi ve kökleri demleyerek elde edilen kullanım alanları ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

1760 yılında, son olarak İngiliz kimyager George Dunhill meyan kökünün seyreltilmiş özüne şeker ve eklemiştir.  Bu da meyan kökünün tatlı olarak kullanımının doğuşu olmuştur.

HARIBO’ da meyankökü ürünleri 1925 yılından beri üretilmektedir.  Kaplanmış veya tuzlu, solucan şeklinde ya da şekerleme şeklinde, HARIBO meyan ürünleri en popüler şekerlemeler arasında yerini almaktadır.  1972 yılından bu yana "Pontefract Cakes" ile "Dunhill Limited" şirketi de da HARIBO grubuna dahil olmaktadır.

İÇİNDEKİLER

HARIBO Meyankökü - İçindekiler

Meyankökü otu olmadan (Glycyrrhiza glabra) meyanı elde etmek mümkün değildir. Bu yüzden mavi ve mor çiçekli çalıya benzeyen meyan kökü otu, yaklaşık 1- 2 metre yüksekliğindedir.  Meyankökü otu çoğunlukla Akdeniz ve Orta Asya ülkelerinde yetişir.

Meyan Kökünün Sapı

Sonbahar aylarının sonunda uzantıları 8 metre uzunluğa ulaşabilen çok dallı, parmak kalınlığındaki meyan kökler hasat edilir.Meyankökü ürünlerin temel ürünü olan siyah, yapışkan kısmı; bu köklerin karmaşık bir süreçten geçmesi ile elde edilir.

Diğer Bileşenler

Ürüne bağlı olarak ham meyan köküne şeker, glikoz şurubu, buğday unu, modifiye nişasta veya jelatin, tuz ve çeşitli tatlandırıcı gibi ürünler eklenir.

Meyan kökünün tutarlılığı ve yumuşaklığı nişasta ve pektin miktarı ile kontrol edilir.  Tüm bu maddelerin belirli kompozisyonu sonucunda farklı HARIBO Meyan kökü ürünleri üretilir.

Meyan Köklü Şeker

Meyan şekeri üretimi için preslenmiş meyan şeker hamuru ile farklı tatlar da birleştirilir. Böylelikle katmanlardan oluşan küp şeklindeki şekerlemeler geliştirilir, örneğin HARIBO Almanya klasikleri arasında olan ve gerçek Hindistan cevizi içeren meyan kökü ve Hindistan cevizi birleşimi şekerler gibi.

Meyan Drajeleri

Şekerle kaplanmış meyan ürünlerinde bir meyan çekirdeği, şeker kaplama ile kaplanır. Bazı Avrupa ülkelerinde,  özellikle STAFETTEN, SALI- KRITZ ya da VIYOLA ürünleri çok popülerdir.

ÜRETİM

Meyankökü – rendeleyin, haşlayın ve kalıbı dökün

Tüm meyan ürünlerinin hammaddesi meyan’ ın köksapıdır (Glycyrrhiza glabra).  Kazılan kökler yıkanır, soyulur, kurutulur ve ardından parçalanır ve suda kaynatılır.  Elde edilen sonuç, siyah, yapışkan bir kitledir ve bu kitle soğumadan önce bloklara dökülür.Kaya gibi sert 5 kg ağırlığındaki ham meyan blokları sonunda HARIBO'da, üretim bölümünde işlenmek üzere üretim tesisine teslim edilir.

HARIBO şirketinin “mutfağında”

HARIBO mutfağında meyan blokları öncelikle küçük parçalara bölünür ve bu parçalar sıcak suda çözünür.  Farklı meyan çeşitlerinin, tipik tadının alınabilmesi için en az %3 meyan kökü özü bu karışımda bulunmalıdır.  Ürüne bağlı olarak şeker, glikoz şurubu, buğday unu, modifiye nişasta, jelatin, tuz ve çeşitli aromalar eklenebilir.  Meyan kökünün tutarlılığı ve yumuşaklığı nişasta ve pektin miktarı ile belirlenir.

Dökme ve presleme meyan kökü

Temel olarak, dökme ve pres meyan kökü (yumuşak meyankökü adı da verilir) arasında bir ayrım yapılır. Dökme meyan ürünlerinde çıkış ürünü, kalın bir şurup olana kadar kaynatılır ve ardından- meyveli şeker ürünleri gibi - mısır nişastasından yapılmış kalıplar bulunan kutulara dökülür. Kitle kuruduktan sonra, balmumu ve carnauba balmumu kaplaması ile parlatılır.

Pres meyankökü ise önce kaynatılır ve daha sonra,  yüksek sıcaklıklarda ve yüksek basınç altında memeler ile kalıplara preslenir (örneğin salyangoz kalıbı).

Meyan Kökü Şekeri

Meyan şekeri üretimi için pres meyan kökü, şeker hamuru ile farklı tatlarla birleştirilir.  Böylelikle katmanlardan oluşan küpler geliştirilir, örneğin HARIBO klasikleri arasında olan ve gerçek Hindistan cevizi içeren meyan kökü ve Hindistan cevizi birleşiminden oluşan meyan köklü HARIBO şekerlemeleri gibi.

Meyan Drajeleri

Şekerle kaplanmış meyan ürünlerinde bir meyan çekirdeği, şeker kaplama ile kaplanır. Bazı Avrupa ülkelerinde,  özellikle STAFETTEN, SALI- KRITZ ya da VIYOLA ürünleri çok popülerdir.

Meyveli Şeker ve Meyankökünün Birleşimi

Meyveli şekerler ve meyankökü bir kalıp içine birlikte dökülür. Bu şekilde Almanya’da oldukça  popüler olan HARIBO VAMPÄR / HARIBO VAMPİRLER üretilir.